Haber

Yeni Zelanda’daki Gabrielle Kasırgası’nda ölü sayısı 8’e yükseldi

Yeni Zelanda’da sel ve heyelanlara neden olan Gabrielle Kasırgası’nda ölü sayısının 8’e ulaştığı bildirildi.

Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins, yaygın sel, toprak kayması ve elektrik kesintilerine neden olan ve son yılların en yıkıcı hava olayı olarak nitelendirilen Gabrielle Kasırgası hakkında açıklamalarda bulundu.

Hipkins, kasırganın vurduğu ülkede hayatını kaybedenlerin sayısının 8’e çıktığını, 4 bin 549 kişinin akıbetinin hala bilinmediğini, ulaşılamayan şahıslar arasında ölümlerin olabileceğine dair derin endişe duyulduğunu belirtti.

Öte yandan yardım için Yeni Zelanda’ya giden 25 kişilik Avustralya afet müdahale ekibinin ülkeye geldiği bildirildi.

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nın doğu kıyısında yer alan ve afetten en çok etkilenen Auckland’ın bazı bölgelerine halen ulaşım sağlanamadığı açıklandı.

Gabrielle Kasırgası

Yeni Zelanda hükümeti, 12 Şubat’tan bu yana ülkenin kuzeyinde etkili olan Gabrielle Kasırgası’nın vurduğu bölgelere takviye ve ek kaynak sağlamak amacıyla 14 Şubat’ta olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu.

Başbakan Chris Hipkins, ordu birliklerinin kasırgadan etkilenenleri tahliye etmek ve acil durum malzemeleri dağıtmak için bölgede olduğunu duyurdu.

Gabrielle Kasırgası, söz konusu bölgelerde sel ve toprak kaymalarına neden olarak 60 binden fazla evi elektriksiz bıraktı.

samsat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu