Teknoloji

NATO Yenilik Fonu yatırım faaliyetlerine başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bu kapsamda NATO Yenilik Fonu yetkililerini kabul etti.

Toplantıda Kacır, Türkiye’nin teknoloji girişimciliği alanında son 20 yılda büyük ilerleme kaydettiğini belirterek, “Derin teknoloji girişimlerimiz, ittifakın güvenliği açısından kritik ürün ve teknolojiler geliştirme kapasitesine sahip. “NATO İnovasyon Fonu yetkililerini hem doğrudan startuplarımıza hem de girişim sermayesi fonlarımız aracılığıyla Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

Risk sermayesi fonlarına yatırım yapmak

İttifakın 1 milyar vatandaşının güvenliğinin korunmasına ve teknolojilere finansman sağlanmasına hizmet edecek 1 milyar avroluk fon, dünyanın ilk çokuluslu girişim sermayesi ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük derin teknoloji fonu olma özelliğini taşıyor.

NATO İnovasyon Fonu’na 15 yıl süreyle Türkiye adına yaklaşık 45 milyon euroluk finansman sağlayacak olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, fonun 23 ülke arasında 6’ncı büyük ortağı konumunda.

Bakanlık, fonun performansının ve yatırımlarının izlenmesinden sorumlu olacak ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarının fona sunulmasına katkıda bulunacak.

NATO İnovasyon Fonu, dünyada kritik öneme sahip olan yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik, otonom ve robotik sistemler, kuantum, biyoteknoloji, yeni malzemeler ve ileri imalat, güç ve uzay alanlarında kritik teknolojiler geliştiren girişimlere yatırım yapacak. ittifakın güvenliği ve bu teknolojileri destekleyen risk sermayesi fonları. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu