Haber

İlber Ortaylı: “Bazı Genç Kızlarımız Bütün Bu Sesli Harfleri Yutarak Konuşuyor.”

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Adana’da katıldığı panelde Türkçe’yi anlattı. Konuşmasında gençleri de eleştirdi ve uyardı.

Ülkemizin değerli isimlerinden tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Adana’da ASKİ Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen “100. Yılında Cumhuriyet” paneline katıldı.

İlber Ortaylı katıldığı panelde konuştu. Ortaylı konuşmasında günümüz Türkçesine vurgu yaparak uyarılarda bulundu.

Ortaylı, Türklüğün yaşayan bir kimlik olduğunu belirtirken, Türkiye’nin ırkçı bir ülke olmadığını da söyledi.

Ortaylı, Türkiye’nin kültürel çeşitliliğine vurgu yaparak, “Biz insanımızın nereden geldiğine, ne olduğuna pek dikkat etmiyoruz. Bilmiyoruz, bilmek de istemiyoruz. Bizim için Türkçe konuşan her insan, Türkiye’yi seven ve hizmet eden, şehrinin insanlarıyla iyi geçinmesini bilen bir hemşehridir. “Herkes vatandaşıdır, bizim bu özelliğimizi unutmayın.” sözlerini kullandı.

Türkçe konuşurken daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Ortaylı, gençleri bu konuda eleştirdi ve uyardı.

Ortaylı, gençlere, “Artık eski yola dönüyoruz çünkü bazı genç kızlarımız ve onları takip eden erkek arkadaşları da tüm bu sesli harfleri yutarak Türkçe konuşuyorlar. Böyle bir Türkçenin olmayacağını kesinlikle beyan edeyim. Türkçe dünyada telaffuzu en kolay dildir, çünkü dudaklarla dişlerin arasında telaffuz edilir.” “Öğrendiğinizde herhangi bir yabancı dili mükemmel bir şekilde telaffuz edebilirsiniz.” Duruma göre uyardı.

Latin alfabesini kabul eden ülkeler arasında bunu en doğru şekilde kabul ettiğimizi belirten Ortaylı, “İlk kabul eden biz değiliz. Arnavutluk Müslüman ülkelerden biriydi. Türk devletlerinden gelenler de vardı, ama biz bunu en doğru şekilde kabul ettik. Çünkü Türkçe 2,5 sesli harfle yazılamaz.” ” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu