Haber

Dikkat çeken tez: Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığının düştüğü iddiası

Seçimlerde alınan başarısız sonuçlar nedeniyle CHP’de ‘Değişim’ tartışmaları sürüyor. Eski Hakimler ve Savcılar Sendikası (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 27 Temmuz itibarıyla Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığının yasal olarak devrildiğini iddia etti.

T24’ün haberine göre Kılıçdaroğlu’nun 25 ve 26 Temmuz 2020’de yapılan son kongrede CHP Genel Başkanı seçildiğini hatırlatan Eminağaoğlu, “CHP Tüzüğü ve Siyasi Partiler (SPY) Kanunu’nda kongreler, en fazla iki yılda bir yapılacak.Bir yıl ertelenebileceği hükmü var.CHP 2022 Temmuz ayına kadar kongresini yapmamıştı ve kongreyi bir yıl erteleme kararı aldı.Şimdi toplam süre üç yıl. Çünkü kongrenin süresi dolmuştur” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun inanılmaz yeni kongrenin açılış konuşmasını yapamayacağına işaret eden Eminağaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü artık genel başkan değil. Sayın Kılıçdaroğlu milletvekili veya genel başkan olmadığı için bu harika kongreye doğal delege olarak katılamayacak. Dolayısıyla genel kurulda oy hakkı da bulunamayacak. Oy hakkı olmaksızın sadece eski genel lider, onursal üye olarak katılabilecek.Siyasi Partiler Kanununda, CHP Başbakanlık Tüzüğünde ve kongre delegelerinde emsal kararlar var.Ancak genel liderin görevi değil. ‘Yenisi seçilinceye kadar eski genel başkan görevine devam edecek’ şeklinde bir karar.Özellikle maddedeki açık düzenlemeye uyulunca sona gelinmiştir.”
 

uzunkopru-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu