Ekonomi

Yatırımcılar, ekonomi güçlenirken Fed’in faiz indirim programını yeniden değerlendiriyor

Fed’in 30-31 Ocak’taki politika toplantısı yaklaşırken, bazı yatırımcılar Fed’in ne zaman faiz indirebileceğine ilişkin beklentilerini yeniden değerlendiriyor. Başlangıçta, ciddi bir sıkılaştırma döngüsünün ardından 2024’te nakit gevşemesi beklentileri, geçen yılın sonunda hisse senedi ve tahvillerde yükselişe yol açtı ve S&P 500yıllık %24’ün üzerinde bir artış elde etti.

Ancak, güçlü ABD ekonomisi ve merkez bankası yetkililerinin yakın zamanda politika gevşetme sinyali vermekteki isteksizliği ile belirlenen mevcut ekonomik görünüm, yatırımcı duyarlılığında bir değişikliğe yol açtı. S&P 500 bu ay yeni zirvelere ulaşırken, Hazine tahvillerinin getirileri azaldı ve ABD doları yeniden güç kazandı.

Merkez bankası yetkilileri, faiz indirimini düşünmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefinde devam ettiğine dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bu duruş, Aralık ayında perakende satışların beklenenden yüksek gerçekleşmesi ve tüketici fiyatları gibi güçlü ekonomik göstergelerle destekleniyor. Yatırımcılar şimdi 26 Ocak’ta açıklanacak bir diğer önemli enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerine bakıyor.

Yatırımcı duyarlılığındaki değişim, Salı günkü Mart Fed toplantısında en az bir faiz indirimi ihtimalinin bir ay önceki %88’den %41 olduğunu gösteren Fed Fund vadeli işlemlerinin fiyatlamasına da yansıdı. Bunun sonucunda ilk faiz indirimi beklentisi Mayıs ayına ertelendi.

Hazine getirileri güçlü ekonomik veriler üzerine yükselirken, 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi Aralık ayındaki en düşük seviyesinden yaklaşık 35 baz puan yükselerek %4,1397’ye yükseldi. Bu yıl neredeyse ikiye katlanarak 2 trilyon dolara ulaşması beklenen hazine ihraçları da tahvil fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

ABD dolarının bir para sepetine karşı ölçülmesi dolar endeksiAralık ayında beş ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra bu yıl %2,3 artarak bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Borsada S&P 500’ün büyümesi Ocak ayında yavaşladı ve Aralık ayındaki %4,4’lük artışın ardından bu ay %1,7 arttı. Yükseliş kısmen, yapay zekanın potansiyeline duyulan heyecanın körüklediği büyük teknoloji ve büyüme hisselerindeki yükselişten kaynaklandı.

Piyasalardaki iyimserliğe rağmen Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı) analistler, mevcut destekleyici finansal koşullar göz önüne alındığında bu olumlu görünümü sürdürmenin zor olabileceği konusunda uyarıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu