Teknoloji

Twitter’ın başı “X” ile dertte! Yüzlerce dava

Elon Musk’ın Twitter’ı X olarak yeniden markalaştırma kararı bazı yasal zorlukları da beraberinde getiriyor.

Başta Meta ve Microsoft olmak üzere birçok şirket, halihazırda “X” markasının fikri mülkiyet haklarına sahiptir.

Ticari markalarda “X” o kadar yaygın olarak kullanılıyor ve alıntılanıyor ki, gelecekte Twitter için ciddi sorunlara neden olabilir.

900 kayıt var

Çok çeşitli sektörlerde, şu anda X harfini kapsayan yaklaşık 900 aktif ABD ticari marka kaydı var ve Twitter’a karşı açılan davaların sayısı artabilir.

Marka adları, logolar ve sloganlar gibi şeyleri koruyan ticari marka sahipleri, diğer markalar tüketicide kafa karışıklığına neden olursa ihlal iddiasında bulunabilirler.

Microsoft, 2003’ten beri Xbox video oyun sistemiyle ilişkili bir “X” ticari markasına sahiptir.

Threads platformuyla Twitter’ın yeni rakibi Meta, yazılım ve sosyal medya dahil olmak üzere mavi-beyaz bir “X” harfini kapsayan 2019 tescilli ticari markasına da sahiptir.

Meta’nın bazı sorunları vardı

Örneğin Facebook, adını Meta olarak değiştirdiğinde zorluklarla karşılaştı.

Geçen yıl yatırım şirketi Metacapital ve sanal gerçeklik şirketi MetaX tarafından açılan ticari marka davalarıyla karşı karşıya kalan Meta, şirketlerle anlaştı.

Loeb & Loeb hukuk firmasının ticari marka vekili Douglas Masters, “Tek bir harfi, özellikle ticari olarak ‘X’ kadar popüler olan bir harfi korumanın zorluğu göz önüne alındığında, Twitter bir baş ağrısı olabilir.”diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu