Yaşam

Osmangazi’de “Bin Yıllık Miras” konseri

Osmangazi Belediyesi’nin bu yıl 18’incisini düzenlediği Bursa’nın Fethi ve Anma Etkinliği muhteşem bir konserle sona erdi.

Bursa’nın fethinin 697. yıl dönümü münasebetiyle bu yıl bir dizi etkinlik düzenleyen Osmangazi Belediyesi, etkinlikleri “Bin Yıllık Miras” konseriyle kapattı. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü ile İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde unutulmaz bir konser verdi. En keyifli ilahi ve mehter marşının söylendiği konserde; Bursalılar büyük ilgi gösterdi. Konserde topluluk tarafından 19 eser seslendirildi. Oynanan ve seslendirilen eserler seyirciler tarafından büyük beğeni topladı.

18 yıldır Bursa’nın Fethi ve Osman Gazi’yi Anma etkinliklerini yürüttüklerini ve Nisan ayı boyunca Bursa’da tarih coşkusunu yaşattıklarını dile getiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şunları söyledi: Fotoğraf yarışları yani biz Nisan ayını etkinliklerle dolu geçirin. Bu yıl yaşadığımız yüzyılın felaketi nedeniyle bu etkinliklerin bir kısmını iptal ettik. Sempozyumumuzu gerçekleştirdik, kitabımızı yayınladık ve önceki yıllara göre daha sessiz bir şekilde halk yürüyüşünü gerçekleştirdik. Bugün size bin yıllık miras konserini getirdik. Burada kendi kültür ve değerlerimizden Türk musikisi ve mehter eşliğinde gerçekleştirdiğimiz bu konseri icra ediyoruz” dedi. söz konusu.

Yaklaşık iki saat süren konser, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez ve Önder Dündar ile birlikte vatandaşlar tarafından ilgiyle dinlendi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

golovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu