Haber

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan VAR kayıtları açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, A Haber’in konuğu olarak birçok soruyu yanıtladı.

Türkiye’ye çeşitli futbol organizasyonlarının getirilip getirilmeyeceği sorusuna da yanıt veren Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Avrupa ve Dünya Şampiyonaları için çalışıyoruz. Organizasyonu Türkiye’ye vermeyince kaybettiler dedim. Türkiye en çağdaş ülke ve bunu yapacak güce sahip. Bu bir vizyon meselesi. Nereye gidersek gidelim. , ülkemizin köyünden kasabasına mükemmel bir tesis altyapısı var.”

“Herkes sorumluluk alacak”

Futbolda VAR sistemi hakkında konuşan Bakan Kasapoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Futbolda özgüven de çok önemlidir. Güven tesis edilmeden ve adalet tesis edilmeden mesafe alınamaz. VAR da bununla alakalı. Spor iki takımı da ilgilendiren bir konu değil. Spor artık çok büyük, küresel bir endüstri. Spora olan inanç ortamını oluşturmalıyız.

Herkes elini taşın üzerine koyacak. Taraftar, medya, oyuncular, takımlar, tüm paydaşlara görev düşüyor. Teknoloji artık sporun bir unsuru. VAR’da bunlardan biri. Kusurları en aza indirmek için atılan bir adımdır. Şeffaflığı ve adaleti ortaya çıkarmak için tanıtılan bir uygulamadır.

“Süreç yatıştıkça güven artacak”

Süreçler oturdukça güven ve memnuniyet düzeyi artacaktır. Kayıtların açıklanabilmesi ve sistemin çalışabilmesi için birbirimize inanmamız şarttır. Kararı veren teknoloji olsa da insandır. Bu çok değerli bir konu. Yetenek dolu bir ülkeyiz. Hakemlerle ilgili yeni bir grup açılım yapmamız gerekiyor. Federasyon bu yönde çalışıyor.

“Yetenekli hakemler keşfetmemiz gerekiyor”

Yetenekli hakemlerin keşfedilmesi ve süreçlere kanalize edilmesi süreçlerdeki tartışmaları da en aza indirecektir.

Türkiye her alanda yetenekli insanların bulunduğu bir ülkedir. Sağlıkta, finansta, sporda zirvede nereye giderseniz gidin mutlaka bir Türk görürsünüz. Bu topluluğa yeni isimler eklendikçe yerli yabancı hakem tartışmaları azalacaktır. Ben bu ülkenin çocuklarına güveniyorum.

Ne oldu?

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda oynanan Sivasspor-Galatasaray maçında hakem hatası sonucu VAR kayıtları açıklanmış ve hakem Özgüç Türkalp hatası nedeniyle istifa etmişti.

VAR kayıtlarının açıklanmasının ardından hakem camiası TFF ve MHK’ya tepki gösterdi.

sariyahsi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu