Ekonomi

Cambridge Analytica Kılıçdaroğlu neden bahsediyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Son 10 günde yapılacak en kirli işleri biliyorum” sözleriyle başladığı tweet’inde Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’u hedef aldı: “Çalıştığınız dark web dünyası sizi yabancı istihbaratın eline teslim edecek.

Cambridge Analytica oynamak kapasitenizi aşıyor.” İşte o tweet’in ardından merak konusu olan ve Netflix’te yayınlanan “The Great Hack” belgeselinin konusu. İngiliz şirketin hikayesi: Cambridge Analytica (CA) verileri / SCL Group tarafından 2013 yılında İngiltere’de kurulan ABD merkezli yazılım şirketi

CA, SCL veri tabanını kullanarak zihinsel ve davranışsal testlerle seçmen eğilimlerini keşfetti ve çeşitli seçimlerde kullandı. Ancak şirket için kabus, 2018 yılında Kanadalı yazılım geliştirici Christopher Wylie’nin ortaya çıkmasıyla başladı. Wylie, 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini “This is Your Digital Life” adlı uygulama aracılığıyla kullandığını itiraf edince kıyamet koptu.

Facebook’un ana şirketi Meta’ya 5 milyar dolarlık dava açıldı. Meta, 23 Aralık 2022’de 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Ünlü teknoloji yazarı James Ball BBC’ye şunları söyledi: “Meta’nın anlaşması sürpriz değil.

Fiyat onlar için de yüksek değil. “Meta’nın metaverse’e yatırdığı yıllık parayla karşılaştırıldığında bu para hiç kalır” dedi. Peki Cambridge Analytica’ya ne oldu? Cevap şu: CEO Julian Wheatland istifa etti, şirket kısa sürede kapandı. Şirketten ayrılanlar Emerdata Limited ve Auspex International adlı iki şirket kurdu.

inhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu