Haber

BM ve AB, Libya taraflarını barış sürecinde insan haklarına öncelik vermeye çağırıyor

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB), Libyalı tarafları insan hakları konusunu barış sürecinin merkezine koymaya davet etti.

Birleşmiş Milletler Libya Güçlendirme Misyonu (UNSMIL) ve AB’nin Libya Misyonu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle yazılı açıklama yaptı.

UNSMIL’den yapılan açıklamada, ülkede insan hakları ihlallerinin devam ettiği ve cezasızlık halinin yaygınlaştığı, bu durumun sürdürülebilir barışı bir hayale dönüştürdüğü belirtildi.

Açıklamada Libyalı taraflara insan hakları konusunu barış sürecinin merkezine koymaları çağrısında bulunuldu.

AB’nin Libya Misyonundan yapılan açıklamada, istikrarın sağlanması ve barışın tesisi için Libya’ya tam destek verildiği belirtildi.

“Çatışmadan ulusal uzlaşıya geçişin Libyalıların birlikte yürümesi gereken bir yol olduğu” ifade edilen açıklamada, Libyalıların devlet kurumlarına olan inancının tazelenmesi ve ceza hukukunun işler hale gelmesi için somut adımlar atılması yönündeki çalışmalarının destekleneceği kaydedildi.

Açıklamada, cezasız kalma çabalarının, göçmenler dahil tüm sivillerin şiddete karşı korunması ve ihlallerin önlenmesinin barışın tesisi için atılması gereken belirleyici adımlar olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu