Haber

Almanya İşe Alımlara Başlıyor! İşte ‘Şans Kartı’nda Aranacak Şartlar

Almanya, Türkiye ve diğer ülkelerden eleman alımı çalışmalarına hız vermiştir. Mart ayında meclise gelecek yasa tasarısına göre Almanya’da çalışma potansiyeli gösteren, mesleki eğitim yapacağını kanıtlayan, az Almanca bilen herkes gelip ülkede çalışabilecek. İşte Almanya’nın ‘şans kartı’ vereceği kişilerde arayacağı şartlar ?

Almanya hem işgücü açığını kapatmak hem de değişen dünyaya daha hızlı ayak uydurabilmek için yeni yasa hazırlıklarını tamamlamak üzere.

Mart ayında Meclis’e sunulması planlanan yeni “Göç ve Vatandaşlık” yasa tasarısına göre AB dışından ve özellikle Türkiye’den gelen “yeni nesil işgücü” istihdama kapılarını açıyor.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından son şekli verilen yasa tasarısı Mart ayında meclise gelecek.

Buna göre temel değişiklikler şunlar olacak: Daha çağdaş bir Vatandaşlık Kanunu, daha nitelikli göç, göçmenlerin ülke ile bağlarının ve sosyal katılımlarının güçlendirilmesi, diplomasız da olsa yurt dışından kalifiye eleman alımı.

Sözcü’de yer alan habere göre;Bu başlıklar altında yeni yasa tasarısı, 1960’lardaki gibi ülke adı verilmese bile AB dışından ve Türkiye’den daha nitelikli işçi getirilmesini sağlayacak.

Hemen her alanda gelecek nitelikli eleman için aranan kurallar kolaylaştırıldı. Uygulamaya bu yıl başlanacak ve 2035 yılına kadar 7 milyon işçi kapatılacak. Kanun çıktıktan sonra başvuru formu Türkiye’deki ilgili birim ve temsilciliklere bildirilecektir.

Almanya’da çalışmak isteyen Türk işçiler için “Puan sistemi” uygulanacak ve işçi seçiminde “Şans Kartı” verilmesi için şunlar aranacak;

– Almanya’da çalışma potansiyelini gösterin.

– Dil becerileri (temel Almanca bilgisine rağmen) ve mesleki deneyim.

– Almanya ile teması. Bu konu geçerse özellikle Almanya’da akrabası olanlar veya ülke ile iş ilişkisi olanlar avantaj elde edecek.

– Bir zanaat öğrenmeye istekli olmak, Almanya’da mesleki eğitim veya başka bir eğitim alma fırsatına sahip olmak.

– Yaşın sonu yok ama gençlerin tercih edilme şansı 40 veya 50 yaş üstü olanlara göre daha yüksek olacaktır. Uzmanlık alanlarına göre yaşlılar da gelebilir. İşçi olmasa bile yatırımcı olabilir.

Mesleki yeterliliğini kanıtlayanlara da oturma izni verilecek.

– Diploması olmasa da aranılan mesleklerden birini çok iyi yapabileceğini kanıtlamak. Yani kendi alanında usta olmak. Demirci, kaynakçı, elektrikçi, zanaatkâr, şofbenci gibi…

– Mesleki yeterliliğini kısmen kanıtlayanlara da oturma izni verilecektir.

– Almanya’da bir işyerinden teklif alan, iş sözleşmesi veya ortaklığı olanların gelmesi daha kolay olacaktır.

– “Duldung-Hoşgörü” ile Almanya’da yaşayan iltica statüsüne sahip bireylere, 5 yılı aşmış olmaları ve uygun şekilde entegre olmaları durumunda oturma izni verilecektir. Yasal olarak sisteme girileceklerdir.

– Verilecek uğurlu karta göre Almanya’ya uyum sağlayan ve geçimini sağlayanlar kalıcı olacak.

Diğer değişiklik ise Vatandaşlık Kanunu’nda olacak ve vatandaşlığa geçiş kolaylaştırılacak. Ancak muhalefetteki Hristiyan Demokrat Partiler (CDU/CSU) buna karşı çıkıyor. Hızlı vatandaşlık ve yasal çifte vatandaşlığın muhalefet tarafından engellenmesi riski vardır.

Muhalefet Yasama Meclisinde çoğunluğa sahip olduğu için bu alanda müzakereler devam ediyor. Yine de taslak planlara göre “hızlı ve çifte vatandaşlık” ülkede yaşayan 10,7 milyon yabancıyı içerecek. Bunlar için 5 yıl sonra, özel uyum çalışmaları varsa üç yıl sonra vatandaşlık mümkün olacak. Çocuklar, ebeveynlerinin vatandaşlığına ek olarak Alman vatandaşlığı alabilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu