Haber

Almanya Erdoğan’ın ziyaretine odaklanmış durumda: Türkiye amansız ama vazgeçilmez bir ortak

Erdoğan bugün Almanya’ya gidiyor. Ziyaret Alman basınının yorum bölümlerinde de geniş yer buluyor. Yorumların önemli bir kısmı Türkiye ile diyaloğun önemine odaklanıyor.

ZORLU AMA VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAK

Hannoversche Allgemeine Zeitung’daki yorumda, Türkiye’nin Almanya için “zorlu ama vazgeçilmez” bir ortak olduğu vurgulanıyor:

“Türkiye zorlu, bazen hayal kırıklığı yaratan, moral bozucu ama pek çok açıdan vazgeçilmez bir ortak olmaya devam ediyor. Bu, örneğin Almanya’nın AB’nin Ankara’yla yaptığı mülteci anlaşmasını yeniden canlandırmak için çalışması gereken göç meselesi için de geçerli.” Bu durum, Erdoğan’ın İsveç’in üyeliğini engelleyerek büyük gücünü gösterdiği NATO için de, Erdoğan’ın Rusya işgalinden bu yana tek diplomatik başarıyı Birleşmiş Milletler ile tahıl anlaşmasına aracılık ederek elde ettiği Ukrayna savaşı için de geçerli. “Erdoğan’ın çalışma ziyareti ikili ilişkilerin yumuşamasına katkı sağlarsa her iki tarafa da fayda sağlar.”

Türkiye KÖPRÜ YAPIMCISI ÖNEMLİ AKTÖR

“Türkiye, Batı ile İslam dünyası arasında olası bir köprü kurma potansiyeli açısından değerli bir aktör, NATO üyesi olması ve göç politikası açısından da değerli bir ortaktır. Ayrıca Almanya’da 3 milyon Türk kökenli insan yaşıyor, kısmen de olsa çok az insanla. Erdoğan, “Almanya’ya davetin geri çekilmesi, Almanya’nın çıkarları açısından faydadan çok zarar getirir. Bu güçlü ama etkili ortakla diyaloğun kesintiye uğramaması gerekiyor. Yalnızca iletişim halinde kalarak etki yaratılabilir ve sesiniz duyulabilir.”

KAYNAK: DW

haber-cizre.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu